Andrzej A. Mroczek:   curriculum vitae   portfolio   książki   kontakt   mój blog

Andrzej A. Mroczek

Andrzej Artur Mroczek urodził się w 1936 r. w Krakowie - konstruktor, fotografik, dziennikarz, autor książek.

Po studiach na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej pracował w Zakładach Lotniczych WSK-Okęcie w zespole projektującym samolot wielozadaniowy PZL-104 Wilga 2P.

Od 1958 jako członkek warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego brał udział w wystawach amatorskiej fotografii artystycznej w Polsce i zagranicą zdobywając wyróżnienia i nagrody.

Publikował fotografie reportażowe w dzienniku "Słowo Powszechne" jako wolny strzelec, a od 1965 r. jako dziennikarz tego dziennika. W latach 1971 - 1981 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika społeczno-kulturalnego "Kierunki".

Jest autorem indywidualnych wystaw fotograficznych, prezentujących nowoczesną polską architekturę sakralną: w 1987 r. w Warszawie oraz na Międzynarodowym Kongresie Światowej Unii Architektów w Brighton, w 1989 r. na III Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie, kolejne wystawy w Warszawie, Dęblinie, Pile, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu, Żabnie, Kościanie, Wschowie. Brał udział w wystawach zbiorowych prezentujących polską architekturę sakralną: w Pradze, Ołomuńcu i Trnawie oraz na Biennale Sztuki w Wenecji, rok później również w Wenecji na I Międzynarodowym Biennale Architektury Sakralnej. Publikował fotografie w czasopismach architektonicznych polskich, niemieckich, francuskich, włoskich, japońskich i chińskich. W 1993 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografie autora znajdując się w Muzeum Architektury we Wrocławiu, u osób prywatnych oraz w zbiorach Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Autor licznych fotografii reklamowych i katalogowych: architektury, wnętrz, mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Andrzej Artur Mroczek jest także autorem licznych książek dla dzieci i młodzieży, majsterkowiczów, fotoamatorów oraz albumów fotograficznych.

 

 
© copyright Andrzej A. Mroczek